Elektronik Devre

Elektronik Devre; Transistör ve diyot benzeri devre elemanları bulunan herhangi bir elektrik devresine verilen ad. Elektronik cihazın yapısında bulunur. Elektronik cihazın içinde birden fazla devre birlikte bulunabilir. Bu devrelere; Filtreler ve osilatörler örnektir.

elektronik devrelerin kullanım alanları oldukça geniştir. Hayatımızın her alanında bir gereksinim haline gelmiştir elektronik devreler bunları sizlere birkaç örnekle açıklayacağız.

Ton kontrolü olan kapı zili bir elektronik devredir. Ton kontrolü olması çok güzel bir avantaj istediğiniz tona ayarlayana kadar trimpotu çevirip sabitleyebilirsiniz. Sonra kutuyu kapatıp zile bağladığınızda hazır olur. Hergün kullanılan bir elektronik devredir kapı zilleri.

Günümüzde sıkça ısıyı takip etmek için kullandığımız dijital termometrelerde birer elektronik devredir.
Bunların haricinde hemen hemen her evde kullanılan diyafon, FM radyolar pil şarj devreleri apartmanlarda elektrik tasarrufu için kullanılan aydınlık – karanlık sensörü ısı ve dumana karşı duyarlı yangın dedektörü olmak üzere her biri Elektronik programlarbirer örnektir ve günlük hayatın bir parçası haline gelmiştir.